GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Frukostkoppar 12566091
*
nr 1256 6091
Ulla Procopé
(1921-1968), Finland
Frukostkoppar, 4 st, Fiesta, Arabia. Målad dekor i koboltblått. Signerade Arabia Finland UP. Höjd: 9 cm
Kondition: 3 med smärre missfärgningar och krackelyrer
Ulrika, Ulla, Procopé, finländsk formgivare född 1921 i Helsingfors, död 1968.
Utrop:
3.000 kr
Såld:
2.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 20 maj 2019
kl 19:19:05
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
20/5 18:16:08
1
Vinnande bud
- Tema
20 maj
Retro
På Tema Retro den 20 maj har vi samlat konst och design från 50/60-talet av formgivare och konstnärer som Tore Ahlsén, Hertha Bengtson, Berndt Friberg, Kerstin Hörlin-Holmquist, Hans-Agne Jakobsson, W ...
Läs mer om Retro
- Konstnär/Designer
Ulla Procopé
Ulrika, Ulla, Procopé, finländsk formgivare född 1921 i Helsingfors, död 1968.
Läs mer om Ulla Procopé
- Läs mer...
Arabia
Arabia är en porslinsfabrik i Helsingfors, Finland. Fabriken ligger i området Arabiastranden som fått sitt namn från fabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: arabia design europa europeisk fiesta finland finländsk konstnär finländska konstnärer finlänsk keramik frukostkoppar norden nordeuropa nordisk ulla procopé
-
9158 Kaffe-/ teservis
40 delar, Japan, dekor av körsbärsblom och fågel, ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 20:49
-
9160 Kaffegods
12 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 20:41
-
9086 Kaffekoppar
12 st, Shelley England, Begonia. Diameter: 6 cm. H..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 19:11
-
9156 Kaffeservis
25 delar, porslin med floral gulddekor, 10 kaffeko..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 18:39
-
8324 Kaffeservis
35 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen, 15 koppar..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 19:56
-
2045 Kaffeservis
Karin Björquist (1927-2018), Sverige, Gustavsberg,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 18:37
*
Ulla Procopé
Kondition: 3 med smärre missfärgningar och krackelyrer
Ulrika, Ulla, Procopé, finländsk formgivare född 1921 i Helsingfors, död 1968.
Läs mer om Retro
Läs mer om Ulla Procopé
nr 1256 6091
Ulla Procopé
(1921-1968), Finland
Frukostkoppar, 4 st, Fiesta, Arabia. Målad dekor i koboltblått. Signerade Arabia Finland UP. Höjd: 9 cm
Kondition: 3 med smärre missfärgningar och krackelyrer
Ulrika, Ulla, Procopé, finländsk formgivare född 1921 i Helsingfors, död 1968.
Utrop: | 3.000 kr |
---|---|
Såld: | 2.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 20 maj 2019 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
20/5 18:16:08 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
20 maj
Retro
PÃ¥ Tema Retro den 20 maj har vi samlat konst och design frÃ¥n 50/60-talet av formgivare och konstnärer som Tore Ahlsén, Hertha Bengtson, Berndt Friberg, Kerstin Hörlin-Holmquist, Hans-Agne Jakobsson, W ...Läs mer om Retro
- Konstnär/Designer
Ulla Procopé
Ulrika, Ulla, Procopé, finländsk formgivare född 1921 i Helsingfors, död 1968.Läs mer om Ulla Procopé
- Läs mer...
Arabia
Arabia är en porslinsfabrik i Helsingfors, Finland. Fabriken ligger i området Arabiastranden som fått sitt namn från fabriken.
Arabia är en porslinsfabrik i Helsingfors, Finland. Fabriken ligger i området Arabiastranden som fått sitt namn från fabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: arabia design europa europeisk fiesta finland finländsk konstnär finländska konstnärer finlänsk keramik frukostkoppar norden nordeuropa nordisk ulla procopé
-
9158 Kaffe-/ teservis
40 delar, Japan, dekor av körsbärsblom och fågel, ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 20:49 -
9160 Kaffegods
12 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 20:41 -
9086 Kaffekoppar
12 st, Shelley England, Begonia. Diameter: 6 cm. H..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 19:11
-
9156 Kaffeservis
25 delar, porslin med floral gulddekor, 10 kaffeko..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 18:39 -
8324 Kaffeservis
35 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen, 15 koppar..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 19:56 -
2045 Kaffeservis
Karin Björquist (1927-2018), Sverige, Gustavsberg,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 18:37